על מקור, מקוריות ומקריות

יש לי בשבילך עובד מצטיין שיכול לעשות לך את זה בחינם", אני אומרת לו ומחייכת לעצמי במראה

  • "טל, יש לך מישהו שאת יכולה להמליץ לי עליו ככותב תוכן שיווקי?" 
  • "מה בדיוק אתה רוצה לעשות? תכוון אותי כדי שאדע לתת לך תשובה שתעזור לך באמת ולא סתם תגרום לך להוציא כסף לחינם", אני עונה לו בדיבורית תוך כדי שהעיניים שלי קולטות באהבה את פרחי החוטמיות הוורודים כהים הענקיים שמקשטים עכשיו את כביש 6 בדרכי לעוד פגישת ליווי.
  • "אני רוצה ליישם את העצות שלך ןלהעלות פוסטים קבועים לפייסבוק ולהוציא ניוזלטר ללקוחות שלי אבל אני לא הטיפוס שיודע לכתוב תוכן ואין לי סבלנות לזה. אני לגמרי מבין שזה חשוב והכרחי אבל קשה לי עם זה".
  • "יש לי בשבילך עובד מצטיין שיכול לעשות לך את זה בחינם", אני אומרת לו ומחייכת לעצמי במראה, " מתאים לך?"
  • "מה? איך? מה זאת אומרת?", הוא עונה לי, "מי מוכן לעבוד היום בחינם וטוב?", "את מסתלבטת עלי עכשיו, נכון?"

אני שומעת את התהיה בקולו ויכולה לדמיין לעצמי את התשובה שיענה לי אחרי שידע על מה אני מדברת….

"לא מסתלבטת עליך בכלל. לעובד הזה קוראים CHATGPT. הוא לא גובה שכר, לא תנאים סוציאליים, הוא עובד 24/7, הוא לא חולה אף פעם, והוא מוכן ללמוד אותך כל הזמן ולהשתפר. במקרה הכי גרוע, העלות שלו מגיעה ל- 20$ לחודש. מאמינה שתעמוד בזה. מתאים לך?" 

אני יכולה לשמוע את השקט עובר מפתח תקוה, מעלה צפונה, לאורך כביש 6, עוקף את הפקקים ומגיע עד מחלף עין תות אותו עברתי עכשיו, ברגע זה ממש.

"שמעתי על הדבר הזה".

"אין לי מושג איך ומה עושים איתו אבל את אומרת שהוא יכול להיות המענה האולטימטיבי שלי, אני מבין. את תוכלי ללמד אותי מה עושים איתו?"

"כן", אני עונה. ואנחנו קובעים פגישה.

שבוע אחרי זה הוא שולח לי 10 פוסטים שהCHAT כתב לו, עוד 5 ניוזלטרים ומצגת להרצאה על השקעות אלטרנטיביות. הכל תוצרת CHATGPT. "את חייבת לקרוא את זה, זה מדהים הכלי הזה! אני מאוהב ((((: "

"וזהההה חינםםםםם. את גאון!" הוא מסיים במייל עם אימוג'י של לב אדום וגדול.

אז לא. אני לא גאון.

בחודשים האחרונים הבינה המלאכותית (AI) ציירה, כתבה, שיחקה, עבדה והמציאה…אמממ….אולי המציאה היא לא המילה הנכונה. אולי יותר נכון לומר יצרה אינטגרציה. 

הבינה הזו, מלאכותית ככל שתהיה, הולכת ומשתכללת, לומדת בקצב מסחרר. והשאלה היא מה עושה גרסת המקור, הגרסה האנושית שלנו? 

עולם העבודה המוכר לנו סיים את הפרק שלו באנושות. כן, זה קצת נשמע מוזר אבל אם ממש לפני פחות משנה, הסוכן הזה היה משלם כמה אלפי ₪ לחודש לכותב תוכן תוכן לפלטפורמות הדיגיטליות הרי שעכשיו הוא יכול להקדיש לכך שעה ולקבל את התכנים הללו בחינם.

מה זה אומר על המקצוע של סוכן הביטוח? המתכנן הפיננסי? מתכנן הפרישה?

אם הבינה יודעת ללמוד ולהתמקצע בשברירי שניות מה יבדל את כל אלו שטוענים למקצועיות ברמה הכי גבוהה? 

ומה בנוגע לשירותיות? אם הבינה המלאכותית יודעת לענות על שאלות מקצועיות ברמת זמינות של 24/7 מה יהא על אלו שבתשובה על "למה שאקנה ממך?" עונים "כי אני הכי שירותי שיש"? 

אנו דוהרים אל תוך תקופה שבה כל אדם חייב להיות ממציא. ממציא של התפקיד שהוא לקח על עצמו לשנים הקרובות. כל אדם צריך לחדש במשהו. לשנות משהו. להביא טאץ' אישי.

להיות יצירתי או לא להיות. 

להיות מקורי או לא להיות. 

לחבר את הדברים באופן חדש או לא להיות. 

ולאן זה מוביל? 

מה צריך עכשיו כדי להמשיך להתפרנס? לדעת לנהל את עצמנו, למצוא את הדרך שלנו ללמוד, להתחבר לאנשים שמזינים אותנו, להמציא כל יום משהו קטן חדש, למצוא מה מסקרן אותנו ולחשוב אחרת. כי כל מה שמוגדר וברור – הבינה המלאכותית תדע להחליף. מהר יותר ממה שאנו סבורים.

זה לא קרב. זה לא הבינה המלאכותית נגד הבינה האנושית.

לא. 

אם נחשוב כך הפסדנו מראש.

לעומת זאת, אם נבין כי אנו בתחילתו של מסע מדהים, מסע בו עולם העבודה הופך לעולם של ממציאים ויוצרים. כל הבוטים הקטנים והממזריים הללו יכריחו אותנו לחזור ולהיות יותר אנושיים ובינאישיים, אינטואיטיביים ורגשיים, כדי להישאר מיוחדים ושונים מהם, וזה מופלא כשלעצמו.

מנהלי כח האדם והמגייסים באמזון, היו נוהגים לשאול את המרואיינים שלהם: "אם ג'ף בזוס (מייסד אמזון) מציע לך מליון דולר להוציא לפועל את הרעיון היזמי הכי מגניב שלך. מה הרעיון היה?"

אם היתה לך תשובה יצירתית – היית מתקבל. בזוס הבין מזמן את הכיוון אליו האנושות צועדת. את הצורך להיות יצירתיים. 

בזוס הבין את מה שכולנו כבר צריכים להפנים. 

אנחנו המקור, רק אם נהיה באמת מקוריים.  וזה לא מיקרי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים אחרונים שעשויים לעניין אותך

לקריאה ללא הגבלה ניתן לרכוש מנוי חודשי בעלות של 27 ₪

דילוג לתוכן